Նույն հայտարարով և տարբեր հայտարարով կոտորակների գումարումը և հանումը
Category Archives: Մաթեմատիկա
Գունային խաղեր
1.Տուփում կա 8 սպիտակ և 5 կարմիր վրձին:
ա) Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ վրձին պետք է հանել տուփից համոզված լինելու համար, որ դրանցից գոնե մեկը սպիտակ է։
5+1=6
բ) Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ վրձին պետք է հանել տուփից համոզված լինելու համար, որ դրանցից գոնե մեկը կարմիր է։
8+1=9
գ) Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ վրձին պետք է հանել տուփից, որ ունենանք գոնե երկու միագույն վրձին։
2+1=3
դ) Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ վրձին պետք է հանել տուփից, որ ունենանք գոնե երկու տարբեր գունի վրձին։
8+1=9
2. Տուփում կան 8 կարմիր, 11 կանաչ և 6 դեղին գուաշներ։
ա) Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գուաշ պետք է հանել տուփից համոզված լինելու համար, որ դրանցից գոնե մեկը կանաչ է։
8+6+1=15
բ) Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գուաշ պետք է հանել տուփից համոզված լինելու համար, որ դրանցից գոնե մեկը դեղին է։
8+11+1=20
գ) Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գուաշ պետք է հանել տուփից համոզված լինելու համար, որ դրանցից գոնե մեկը կարմիր է։
6+11+1=18
Խորանարդի մակերևույթի մակերես
Թեմա՝ Խորանարդի մակերևույթի մակերես
Խորանարդի մակերևույթի մակերեսը նրա 6 նիստերի մակերեսների գումարն է։ Քանի որ խորանարդի 6 նիստերը իրար հավասար քառակուսիներ են, ուրեմն, խորանարդի մակերևույթի մակերեսը հաշվելու համար պետք է գտնել 1 քառակուսու մակերեսը և արդյունքը բազմապատկել 6-ով։ Օրինակ՝ Հաշվեք 8 սմ կող ունեցող խորանադի մակերևույթի մակերեսը։
Խնդիրը լուծելու համար նախ վերհիշենք, որ խորանարդի մակերևությի մակերեսը նրա 6 իրար հավասար նիստերի(քառակուսիների) գումարն է։ Հաշվենք 8 սմ կողմով 1 քառակուսու մակերսը և արդյունքը բազմապատկեն 6-ով(քանի որ 6 նիստերը իրար հավասար են)։
8*8=64 (սմ քառ․)
64*6=384(սմ քառ․)
Paint-ով գծեք խորանարդ․
Առաջադրանքներ
- Հաշվեք 5 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 9 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 4 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 17 մմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 3 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 2 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 1 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 19 մմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 2 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 1 դմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Հաշվեք 19 մմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
- Գտեք նկարում պատակերված մարմինների ծավալը։ Յուրաքանչյուր խորանարդիկի ծավալը 1 սմ3 է։
13. Գործնական աշխատանք․
Պատրաստեք խորանարդ, հաշվեք այդ խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
Բաժանման հատկությունները
Առաջադրանքներ․
- Օգտագործելով բաժանման հատկությունները՝ հաշվե՛ք
առավել հարմար եղանակով․
Օրինակ՝ (18+24):6=3+4=7, ( 18։6=3, 24:6=4)
(21+28):7=21:7+28:7=4+3=7
(50+125):25=50:25+125:25=2+5=7
(24+80):4=24:4+80:4=6+20=26
(16+24):4=16:4+24:4=4+6=10
(12+18):3=12:3+18:3=4+6=10
(160+32):4=160:4+32:4=40+8=48
(455+855):5=455:5+855:5=91+171=262
(324+664):4=324:4+664:4=81+166=247
(182+252):14=182:14+252:14=13+18=31
2. Օգտագործելով բաժանման հատկությունները՝ հաշվե՛ք
առավել հարմար եղանակով․
Օրինակ՝ (15·8):5=3·8=24, (15:5=3, 3·8=24)
(288×78):16=288:16)x78=18×78=1404
(1444×126):18=(126:18)x1444=x7=10108
(135·16):15=135:15×16:15=9×1=9
(35·22):11=35:11×22:11=3×2=6
(6·35):5=6:5×35:5=1×7=7
(24·130):6=24:6×130:6=4×21=84
(4011·50):25=4011:25×50:25=160×2=320
(42·12):7=42:7×12:7=6×1=6
(50·8):25=50:25×8:25=0
Սիրելի սովորողներ, այժմ ինքներդ կազմեք նմանատիպ առաջադրանքներ։
(10×20):2=10:2×20:2=5×10=50
(16×5):16=16:16×5:16=1×0=0
Մաթեմատիկական ֆլեշմոբի խնդիրներ․
1․Արեգը, Դավիթը և Անին ապրում են նույն շենքում։ Դավիթն ապրում է 2 հարկ բարձր, քան Արեգը, բայց 4 հարկ ցածր, քան Անին։ Ով ո՞ր հարկում է ապրում, եթե Արեգն ապրում է այդ շենքի 3֊րդ հարկում։
Արեգ 3
Դավիթ 3+2=5
Անի 5+4=9
2. Եթե պապիկը ապրի իր ապրած տարիների կեսը և ևս 1 տարի, ապա կլինի 100 տարեկան։ Քանի՞ տարեկան է պապիկը։
100-1=99
99:2=49,5
49,5
3․ Շենքի յուրաքանչյուր հարկի բարձրությունը 4մ է։ Այդ շենքի 5֊րդ հարկի հատակին փռված գորգը գետնից ի՞նչ բարձրության վրա է գտնվում։
4×4մ=16մ
Գումարման տեղափոխական և զուգորդական
Առաջադրանքներ
- Կիրառելով գումարման տեղափոխական օրենքը հաշվել առավել հարմար եղանակով՝
150+200+250=150+250+200=400+200=600
393+600+7+3000=393+7+600+3000=400+600+3000=4000
796+200+4+450=796+4+200+450=800+200+450=1450
38000+6550+2000=38000+2000+6550=40000+6550=46550
6480+224+500+20=6480+20+500+224=6500+500+224=7224
12000+6214+8000=12000+8000+6214=20000+6214=260214
7480+364+500+20=7480+20+500+364=7500+500+364=8214
- Կիրառելով գումարման զուգորդական օրենքը հաշվել առավել հարմար եղանակով՝
189+70+30)=189+100=289
139+44+86=139+(44+86)=139+100=239
1033+967+255=2000+255=2255
333+6667+1992=7000+1992=8992
196+117+283=196+400=596
(256+144)+115=400+144=544
39+13+87=39+100=-139
101+999+1001=101+2000=2101
57+60+40=57+100=157
- Կիրառելով գումարման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները հաշվել առավել հարմար եղանակով՝
62+12+38=12+38+62=50+62=112
64+18+36=64+36+18=100+18+118
393+8+92+107=92+8+393+107=100+500=600
275+8+25+92=92+8+275+25=100+300=400
276+9+24+91=91+9+276+24=100+300=400
1035+49+465+101=1035+465+49+101=1500+150=1650
654+17+346+250+750
Ուսումնական տարվա ամփոփիչ հաշվետվություն
- Բլոգում տեղադրել մաթեմատիկա բաժնի հղումը
Թեսթ 4 https://qamiarepean.edublogs.org/2022/04/07/%d5%a9%d5%a5%d5%bd%d5%a9-4/
4.03.2022https://qamiarepean.edublogs.org/2022/04/08/220/
- նշել մաթեմատիկայի ֆլեշմոբների մասնակցության մասին։ Մասնակցության դեպքում նշել, թե մեծամասամբ ո՞ր մակարդակի ֆլեշմոբին եք մասնակցում։ Ֆլեշմոբի առաջադրանքները ո՞ւմ հետ եք սիրում քննարկել։
- Մասնակցե՞լ եք 3-րդ ուսումնական շրջանի բոլոր մաթեմատիկական նախագծերին։ Տեղադրեք նախագծերի արդյունքների հղումները։
- Նշել, թե ո՞ր նախագիծն է ամենից շատ դուր եկել և ինչու։
- Ի՞նչ անհատական մաթեմատիկայի նախագիծ կառաջարկեք։
- Մաթեմատիկայից ստացած գիտելիքները կկարողանաք օգտագործել առօրյայում և շրջապատում։ Մի քանի օրինակով ներկայացրեք։
- Սիրո՞ւմ եք մասնակցել մաթեմատիկայի գործանական պարապմունենրին և ինչո՞ւ։ Ի՞նչ ես սովորել այդ պարապմունքների ժամանակ։
- Ի՞նչ նոր ծրագրեր ես սովորել մաթեմատիկայի դասերին։
Թեստ 6
1․ Ո՞րն է այն վեցանիշ թիվը, որի միավորը 2 է, հազարավորը՝ 4, իսկ մյուս բոլոր թվանշանները՝ 9։
1) 994929
2) 999499
3) 994992
4) 999992
2․ Ո՞ր շարքում են թվերը դասավորված աճման կարգով․
1) 1, 10, 333, 4044, 5595
2) 1001, 101,20001, 212
3) 1021, 1020, 1002, 2
4) 223, 222, 18, 19
3․Ո՞ր շարքի բոլոր թվերն են պատիկ 8-ին․
1) 8, 16, 24, 32, 28
2) 8, 80, 800, 40, 16
3) 18, 28, 68, 38, 68
4) 7, 9, 11, 21, 32
4․ Քանի՞ սանտիմետր է 2/5 մետրը։
1) 30
2) 40
3) 250
4) 100
5․ Գտի՛ր թիվը, որը 7-ի բաժանելիս ստացվում է 5 և 3 մնացորդ։
1) 36
2) 37
3) 38
4) 39
6․ Ո՞րն է թվի գրության 3-րդ կարգի կարգային միավորը։
1) 1
2) 10
3) 3
4) 100
7․Ինչպե՞ս կփոխվի երկու թվերի գումարը, եթե գումարելիներից յուրաքանչյուրը մեծացնենք 12-ով։
1) Կմեծանա 24-ով
2) Կմեծանա 12-ով
3) Կփոքրանա 12-ով
4) Կփոքրանա 24-ով
8․Ընտրիր այն թվանշանը, որը տեղադրելով աստղանիշի փոխարեն՝ կստացվի ճիշտ անհավասարություն․ 8ց 840կգ < 8ց *40կգ։
1) 8
2) 1
3) 9
4) 7
9․Ընտրիր այն պատասխանը, որն արտահայտում է 6 ժամ 35 րոպեն րոպեներով․
1) 335
2) 395
3) 525
4) 751
10․ Ջրավազանում կար 3200 լիտր ջուր։ Այգին ջրելու համար օգտագործվեց դրա 5/8 մասը։ Քանի՞ լիտր ջուր մնաց ջրավազանում։
1) 2000
2) 1200
3) 6400
4) 1600
11․ Գրիր երկու քառանիշ թիվ, որոնք բաժանվում են և՛ 2-ի և՛ 3-ի։
12․ Ուղղանկյան երկարությունը 120 մ է, իսկ լայնությունը կազմում է նրա 3/4-րդ մասը։ Գտիր ուղղանկյան պարագիծը։
13․Լրացրուբաց թողնված բառը(բառերը) Ճառագայթ է կոչվում երկրաչափական այն պատկերը, որն ունի սկիզ, բայց —————։
14․ Հաշվիր 220։(5+10:2)-2*10+6։(1+2) արտահայտության արժեքը։
15․ Պարկում կա 2 կանաչ, 4 դեղին և 7 կարմիր խնձոր։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ խնձոր պետք է հանել, որպեսզի դրանց մեջ լինեն տարբեր գույնի խնձորներ։
16 Երբ ուղղանկյան լայնությունը մեծացրեցին 5 սմ-ով, իսկ երկարությունը՝ 10 սմ-ով, ապա ստացված ուղղանկյան պարագիծը հավասարվեց 80 սմ-ի։ Որքա՞ն էր ուղղանկյան պարագիծը։
17․Սովորողը տնային հանձնարարությունը կատարեց 1 ժամ 15 րոպեում։ Այդ ժամանակի 1/5-րդը նա օգտագործեց մաթեմատիկայի հանձնարարությունը կատարելու համար, 18 րոպեն մայրենիի հանձնարարությունները կատարելու համար, իսկ մնացած ժամանակը պատմվածք կարդալու համար։ Քանի՞ րոպե հատկացվեց պատմվածք կարդալու համար։
Թեստ 6
1․ Ո՞րն է այն վեցանիշ թիվը, որի միավորը 2 է, հազարավորը՝ 4, իսկ մյուս բոլոր թվանշանները՝ 9։
1) 994929
2) 999499
3) 994992
4) 999992
2․ Ո՞ր շարքում են թվերը դասավորված աճման կարգով․
1) 1, 10, 333, 4044, 5595
2) 1001, 101,20001, 212
3) 1021, 1020, 1002, 2
4) 223, 222, 18, 19
3․Ո՞ր շարքի բոլոր թվերն են պատիկ 8-ին․
1) 8, 16, 24, 32, 28
2) 8, 80, 800, 40, 16
3) 18, 28, 68, 38, 68
4) 7, 9, 11, 21, 32
4․ Քանի՞ սանտիմետր է 2/5 մետրը։
1) 30
2) 40
3) 250
4) 100
5․ Գտի՛ր թիվը, որը 7-ի բաժանելիս ստացվում է 5 և 3 մնացորդ։
1) 36
2) 37
3) 38
4) 39
6․ Ո՞րն է թվի գրության 3-րդ կարգի կարգային միավորը։
1) 1
2) 10
3) 3
4) 100
7․Ինչպե՞ս կփոխվի երկու թվերի գումարը, եթե գումարելիներից յուրաքանչյուրը մեծացնենք 12-ով։
1) Կմեծանա 24-ով
2) Կմեծանա 12-ով
3) Կփոքրանա 12-ով
4) Կփոքրանա 24-ով
8․Ընտրիր այն թվանշանը, որը տեղադրելով աստղանիշի փոխարեն՝ կստացվի ճիշտ անհավասարություն․ 8ց 840կգ < 8ց *40կգ։
1) 8
2) 1
3) 9
4) 7
9․Ընտրիր այն պատասխանը, որն արտահայտում է 6 ժամ 35 րոպեն րոպեներով․
1) 335
2) 395
3) 525
4) 751
10․ Ջրավազանում կար 3200 լիտր ջուր։ Այգին ջրելու համար օգտագործվեց դրա 5/8 մասը։ Քանի՞ լիտր ջուր մնաց ջրավազանում։
1) 2000
2) 1200
3) 6400
4) 1600
11․ Գրիր երկու քառանիշ թիվ, որոնք բաժանվում են և՛ 2-ի և՛ 3-ի։
12․ Ուղղանկյան երկարությունը 120 մ է, իսկ լայնությունը կազմում է նրա 3/4-րդ մասը։ Գտիր ուղղանկյան պարագիծը։
13․Լրացրուբաց թողնված բառը(բառերը) Ճառագայթ է կոչվում երկրաչափական այն պատկերը, որն ունի սկիզ, բայց —————։
14․ Հաշվիր 220։(5+10:2)-2*10+6։(1+2) արտահայտության արժեքը։
15․ Պարկում կա 2 կանաչ, 4 դեղին և 7 կարմիր խնձոր։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ խնձոր պետք է հանել, որպեսզի դրանց մեջ լինեն տարբեր գույնի խնձորներ։
16 Երբ ուղղանկյան լայնությունը մեծացրեցին 5 սմ-ով, իսկ երկարությունը՝ 10 սմ-ով, ապա ստացված ուղղանկյան պարագիծը հավասարվեց 80 սմ-ի։ Որքա՞ն էր ուղղանկյան պարագիծը։
17․Սովորողը տնային հանձնարարությունը կատարեց 1 ժամ 15 րոպեում։ Այդ ժամանակի 1/5-րդը նա օգտագործեց մաթեմատիկայի հանձնարարությունը կատարելու համար, 18 րոպեն մայրենիի հանձնարարությունները կատարելու համար, իսկ մնացած ժամանակը պատմվածք կարդալու համար։ Քանի՞ րոպե հատկացվեց պատմվածք կարդալու համար։
Առաջադրանքներ
- AC հատվածի երկարությունը 4 սմ 7մմ է, BC հատվածինը՝ 10 սմ 4 մմ: Գտիր AB հատվածի երկարությունը : 4ամ7մմ+10ամ4մմ=14ամ11մմ=15ամ1մմ
- AB հատվածի երկարությունը 27 սմ 6 մմ է, AC հատվածը՝ 8 սմ 4 մմ: Գտիր CB հատվածի երկարությունը: 27ամ6մմ-8ամ4մմ=19ամ2մմ
- Որքա՞ն է CD հատվածի երկարությունը, եթե |AD|=125 մմ, |AB|=25 մմ, |BC|=55 մմ։ 25+55=80մմ
125-80=45մմ=4ամ5մմ
A B C D
- Հաշվիր BC հատվածի երկարությունը, եթե |AD|=150 մմ, |AB|=35 մմ, |CD|=52մմ։
A B C D
- Քանի՞ ճառագայթ կառաջացնեն երկու հատվող ուղիղները։
40
6.Լրացրու բաց թողնված բառերը։
Ճառագայթը ուղղի մաս է։ Այն ունի միայն————, որը նրա սկզբնակետն է։ Ճառագայթը ունի սկիզբ, բայց ———:
- Լրացրու բաց թողնված բառը(բառերը):
Հատվածն ուղղի այն մասն է, որն ունի ————— ։
8․ Հաշվեք
բեկյալ գծի երկարությունը, եթե AB հատվածի երկարությունը 5 սմ 4 մմ է, BC հատվածինը՝ 5 սմ 8 մմ, իսկ CD հատվածինը՝ 7 սմ 5 մմ:
4.03.2022
Առաջադրանքեր
1. Երեք հաջորդական թվերի գումարը 303 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։ 100 , 101 ,102 303:3=101 101-1=100 101+1=102
2. Գտեք այն երեք իրար հաջորդող բնական թվերը, որոնց
գումարը լինի 363: 363:3=121 121+1=122 121-1=120
3. Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի180 է։ 180:3=60 60-1=59 60+1=61
4. Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի 432 է։ 432:3=144 144-1=143 144+1=145
5. Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 225 է։
Որո՞նք են այդ թվերը։ 73,75,77 225:3=75 75-2=73
6. Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 321 է։
Որո՞նք են այդ թվերը։ 321:3=107 107-2=105 107+2=109
7. Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 69 է: Գտեք այդ թվերը։ 68:3=23 23+2=25 23-2=21
8. Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 288 է։
Որո՞նք են այդ թվերը։ 288:3=96 96+2=98 96-2=94
9. Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 336 է։
Որո՞նք են այդ թվերը։ 336:3=112
112-2=110
112+2=114
110,112,114
10.Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 318 է։
Որո՞նք են այդ թվերը։318:3=106
106+2=108
106-2=104
104,106,108